Ostali dokumenti na področju kakovosti in varnosti
Nacionalna strategija kakovosti in varnosti v zdravstvu
Spremljanje opozorilnih nevarnih dogodkov
Poročila o varnosti pacientov
Akreditiranje in certificiranje
Program kakovosti izvajanja zdravstvene dejavnosti
Vodenje kakovosti v slovenskih bolnišnicah
Leta 2010 je Ministrstvo za zdravje objavilo Nacionalno strategijo kakovosti in varnosti v zdravstvu (2010-2015), katere namen je učinkovito razvijati sistematičnost in strokovnost aktivnosti nenehnega izboljševanja zdravstvene obravnave ter varnosti pacientov. Strategija vsebuje štiri strateške cilje, in sicer razvoj sistematičnega vodenja kakovosti in varnosti, razvoj kulture varnosti in kakovosti, vzpostavitev sistema izobraževanja in usposabljanja s področja kakovosti in varnosti in razvoj sistemov za izboljšanje uspešnosti in učinkovitosti zdravstvene oskrbe.
Ministrstvo za zdravje je v letu 2002 vzpostavilo sistem spremljanja opozorilnih nevarnih dogodkov (najhujših nevarnih dogodkih, kot so nepričakovana smrt, večja stalna izguba telesne funkcije, samomor bolnika v zdravstveni ustanovi, zamenjava novorojenčka, hemolitična transfuzijska reakcija po transfuziji krvi ali krvnih produktov zaradi neskladja glavnih krvnih skupin, kirurški poseg na napačnem bolniku ali napačnem delu telesa, sum kaznivega dejanja).
Ustanova, kjer se je opozorilni nevarni dogodek zgodil, poroča Ministrstvu za zdravje, nato pa izvede analizo porekla vzrokov ter načrt ukrepanja, predvsem z namenom ugotoviti sistemske vzroke za dogodek in možnosti ukrepanja, da se v bodoče takšen dogodek ne bi več ponovil. Ministrstvo za zdravje na podlagi prejetih analiz po presoji podaja pobude za sistemske izboljšave za vse relevantne zdravstvene ustanove.
Leta 2006 je bila prvič v Splošnem dogovoru vključena obveznost izvajalcev, da spremljajo 6 kazalnikov kakovosti in letno uvedejo vsaj 2 novi klinični poti v svoji ustanovi.
V letu 2010 je bil prvič uveden razširjen nabor več kot 70 kazalnikov kakovosti. Ob tem je bil objavljen tudi Priročnik o kazalnikih kakovosti s podrobnimi metodološkimi navodili za spremljanje le-teh.
Zdravstvene ustanove na svojih spletnih straneh vsako četrtletje objavljajo rezultate spremljanja nekaterih kazalnikov kakovosti, in sicer:
- razjede zaradi pritiska,
- padci pacientov,
- učinkovitost dela v operacijskem bloku,
- MRSA in
- druge.
Akreditacija zdravstvenih zavodov je formalni postopek, kjer zunanja institucija oceni in presodi, kako zdravstveni zavod izpolnjuje vnaprej pripravljene in objavljene standarde kakovosti in varnosti z namenom nenehnega izboljševanja kakovosti in varnosti zdravstvene obravnave.
V Sloveniji je akreditacija zdravstvenih ustanov prostovoljna, priporoča pa se akreditacijo pri mednarodno priznanih akreditacijskih ustanovah. Potek akreditacije zdravstvenih ustanov v Sloveniji Ministrstvo za zdravje še nadalje spodbuja in spremlja. S sprejemom Modela vzpostavitve sistema akreditacije zdravstvenih ustanov v Sloveniji v letu 2011 smo poenotili pristop in usmeritev zdravstvenih organizacij na področju akreditacije zdravstvenih ustanov in postopkov vpeljave mednarodnih standardov zdravstvene obravnave, kot podlage za pridobitev akreditacije.
V okviru vzpostavitve in udejanjanj mednarodno priznanih sistemov kakovosti so zdravstveni zavodi nekateri zdravstveni zavodi že pridobili certifikat mednarodno priznane akreditacijske hiše ter druge mednarodno veljavne certifikate ali priznanja.
Leta 2010 je Ministrstvo za zdravje objavilo Nacionalno strategijo kakovosti in varnosti v zdravstvu (2010-2015).
Namen strategije je učinkovito razvijati sistematičnost in strokovnost aktivnosti nenehnega izboljševanja zdravstvene obravnave ter varnosti pacientov. Strategija vsebuje štiri strateške cilje, in sicer:
- razvoj sistematičnega vodenja kakovosti in varnosti,
- razvoj kulture varnosti in kakovosti,
- vzpostavitev sistema izobraževanja in usposabljanja s področja kakovosti in varnosti in
- razvoj sistemov za izboljšanje uspešnosti in učinkovitosti zdravstvene oskrbe.
Javne bolnišnice so dolžne v letnih poročilih pripraviti Oceno strokovne učinkovitosti – kakovosti in varnosti, kar je splošni javnosti prosto dostopno. Ministrstvo za zdravje je v letu 2013 analiziralo poročila 12 zdravstvenih ustanov in nato izdalo dokument Vodenje kakovosti v slovenskih bolnišnicah, Ugotovitve na podlagi letnih poročil bolnišnic za leto 2011 na področju kakovosti in varnosti.
Bolnišnice so dolžne v vsakem četrtletju na svojih spletnih straneh objaviti podatke o kazalnikih kakovosti za določeno obdobje, obenem pa so dolžne v letnih poročilih pripraviti oceno strokovne učinkovitosti – kakovosti in varnosti, ki je prav tako javno dostopna. Javno so na spletnih straneh bolnišnic dostopni tudi podatki o uvedenih kliničnih poteh.
Seznam drugih dokumentov in predpisov:
- Zakon o zdravstveni dejavnosti
- Zakon o lekarniški dejavnosti
- Zakon o zdravniški službi
- Zakon o pacientovih pravicah
- Pravilnik o pogojih za opravljanje zasebne zdravstvene dejavnosti
- Pravilnik o vodenju registra zasebnih zdravstvenih delavcev
- Pravilnik o zdravniškem registru
- Pravilnik o merilih za razvrščanje bolnišnic
- Pravilnik o postopku verifikacije zdravstvenih programov in dejavnosti, ki se izvajajo na področju zdravstvene in zdraviliške dejavnosti
- Pravilnik o pogojih in postopku za pridobitev naziva klinika, klinični inštitut ali klinični oddelek
- Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči
- Pravilnik o organizaciji neprekinjenega zdravstvenega varstva
- Pravilnik o pogojih, ki jih mora izpolnjevati zavod za izvajanje praktičnega pouka dijakov zdravstvenih šol in študentov visokošolskih zavodov za podelitev naziva učni zavod
- Pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebni zdravstveni delavci za izvajanje programov specializacij
- Pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati zdravstveni zavodi in zasebne ordinacije za izvajanje programov pripravništva, sekundarijata in specializacij zdravnikov in zobozdravnikov
- Pravilnik o strokovnem nadzoru s svetovanjem
- Pravilnik o upravnem nadzoru v zdravstvu
- Pravilnik o strokovnem izpopolnjevanju zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev
- Pravilnik o izvajanju strokovnega nadzora s svetovanjem za posamezne poklicne skupine zdravstvenih delavcev, ki niso organizirani v poklicnih zbornicah oziroma strokovnih združenjih z javnim pooblastilom
- Pravilnik o pogojih za opravljanje lekarniške dejavnosti