Povezave na druge ustanove v zvezi z varnostjo pacientov
Poleg nadzornih organov se pacient lahko obrne tudi na naslednje institucije.
Varuh človekovih pravic
Varuh človekovih pravic v okviru svojih nalog, določenih z zakonom, spremlja stanje na področju uresničevanja pacientovih pravic in na tej podlagi zahteva od pristojnih državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil, da zagotovijo pogoje in razmere za učinkovito uresničevanje tega zakona. Varuh za to področje določi enega od svojih namestnikov.
Več o varuhu človekovih pravic
Informacijski pooblaščenec
Pacient in druge upravičene osebe imajo ob kršitvi pravice do seznanitve z zdravstveno dokumentacijo v skladu z Zakonom o pacientovih pravicah pravico vložiti pritožbo pri Informacijskem pooblaščencu.
Več o informacijskem pooblaščencu
Inšpektorat za javni sektor
Upravna inšpekcija v okviru Inšpektorata za javni sektor med drugim nadzira upravno poslovanje organov državne uprave in drugih subjektov, ki izvajajo upravne naloge na podlagi javnega pooblastila (naprimer zbornic z javnimi pooblastili).
Več o inšpektoratu za javni sektor
Zastopniki pacientovih pravic
Zastopnik pacientovih pravic pacientu svetuje, pomaga ali ga zastopa zlasti tako, da:
- pacientu na primeren način svetuje o vsebini pravic, načinih in možnostih njihovega uveljavljanja v času pred ali med zdravljenjem in kadar so te kršene,
- daje konkretne usmeritve za uveljavljanje pravic in predlaga možne rešitve,
- pacientu nudi pomoč pri vlaganju pravnih sredstev po tem zakonu,
- za pacienta opravlja potrebne poizvedbe v zvezi z domnevnimi kršitvami pri izvajalcih zdravstvenih storitev,
- pri izvajalcih zdravstvenih storitev neformalno posreduje z namenom hitrega odpravljanja kršitev,
- kadar ne gre za kršitev pravic po tem zakonu, pacienta napoti na pristojno pravno ali fizično osebo ali pristojen državni organ,
- v okviru pacientovega pooblastila vlaga pravna sredstva po tem zakonu in daje predloge, pojasnila in druge izjave v imenu in v korist pacienta za hitro in uspešno razrešitev spora.
Zastopnik daje pacientu osnovne informacije, nudi strokovno pomoč in daje konkretne usmeritve tudi pri uveljavljanju pravic s področja zdravstvenega varstva, zdravstvenega zavarovanja in izvajanja zdravstvene dejavnosti.
Delo zastopnika je za pacienta brezplačno in zaupno.
Več o zastopnikih pacientovih pravic