Zavarovanje poklicne odgovornosti zdravstvenih delavcev
Zdravstveni delavec lahko samostojno opravlja vsako delo, za katero ima ustrezno izobrazbo in je zanj usposobljen ter ima na razpolago ustrezno opremo. Za svoje delo prevzema etično, strokovno, kazensko in materialno (odškodninsko) odgovornost.
Za odškodninsko odgovornost (primere odškodninskih zahtevkov pacientov oziroma njihovih svojcev) se zdravstveni delavec lahko oziroma mora zavarovati, saj je zavarovanje njegove poklicne odgovornosti obvezno.
Zdravnik, ki dela neposredno s pacienti, mora biti zavarovan za odgovornost za škodo, ki bi lahko nastala pri njegovem delu. Zaposlenega zdravnika zavaruje izvajalec zdravstvene dejavnosti kot njegov delodajalec, zasebni zdravnik pa se zavaruje sam.
Če odškodninski zahtevek izhaja iz strokovne napake pri opravljanju zdravstvene dejavnosti oziroma storitev, krije stroške, ki nastanejo v zvezi s tem, zavarovalnica. Zavarovalnica, pri kateri je zdravstveni delavec zavaroval svojo poklicno odgovornost, tako ob odškodninskem primeru slednjega preuči in v določenih primerih jamči za pravdne postopke zavarovanca ter stroške obrambe zavarovanca v kazenskem postopku. Oškodovani pacient pa lahko tožbeni zahtevek vloži tudi neposredno na zavarovalnico, pri kateri je zavarovana poklicna odgovornost zdravstvenega delavca.
Zdravstveni delavec oziroma izvajalec zdravstvenih storitev (pravna ali fizična oseba) z zavarovanjem zavaruje svoje premoženje in premoženjski interes. Zavarovalnica tako jamči za škodo zaradi odškodninskih zahtevkov pacientov oziroma njihovih svojcev, ki jih uveljavljajo proti izvajalcu zdravstvene dejavnosti (delodajalcu za zaposlene zdravstvene delavce oziroma zasebnemu zdravstvenemu delavcu posamezniku) zaradi utrpele pravno priznane osebne škode, ki je posledica ravnanja zdravstvenih delavcev, za katere odgovarja izvajalec zdravstvene dejavnosti, v zvezi z izvajanjem zdravstvenih storitev (zdravstvene oskrbe v širšem pomenu besede).
Zavarovalno vsoto za zdravnike (in zobozdravnike) naj bi po posameznih specialnostih vsako leto določila Zdravniška zbornica Slovenije v soglasju z ministrom. Zadnji sklep, ki je bil izdan v letu 2001, določa, da se zdravnik (in zobozdravnik), ki neposredno dela s pacienti, zavaruje za odgovornost za škodo, ki bi lahko nastala pri njegovem delu, za zavarovalno vsoto najmanj 3,000.000 bivših SIT (tj. 12.519 EUR). Ta vsota naj bi veljala za leto 2001, in sicer za vse specialnosti. Sklep sicer še vedno velja, a se v praksi izvajalci neposredno dogovarjajo z zavarovalnicami, pri čemer so zavarovalne vsote bistveno višje.
Opozoriti velja še, da imajo zavarovalnice različno določene splošne pogoje in da je pri nekaterih zavarovalnicah izključeno zavarovalno kritje npr. za škodo, ki je nastala zaradi kršitve pojasnilne dolžnosti.
Podrobnejše informacije o zavarovanju poklicne odgovornosti konkretnih zdravstvenih delavcev so na voljo pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti, kjer ti zdravstveni delavci opravljajo zdravstvene storitve.